0850 822 5864 Servis çağrı merkezi Ücretsiz telefon numarası
İletişim formu
Newsletter
Stage raf mekiği

Shuttle (Mekik) Sistemler

Daha yüksek işlem performansı için mekik

Yüksek işlem performansından, palet kanalının tamamen doldurulması ve boşaltılması, çarpışmaya karşı koruma ile paletlerin depolanması ve boşaltılmasından düşük raf bölmesi yüksekliği sayesinde optimum alan kullanımına kadar mekiklerin birçok avantajı vardır.

Taşıyıcı, taşıyıcı araç ve kanal rafından oluşan mekik sistemlerimiz ile depolama alanını tutarlı kullanımı mümkün hale geliyor. Raf, çok sayıda palet kanalı için yükseklik ve genişlik olarak yer sunar. Her kanal, düzlemindeki düşük yükseklik kullanımını ve depo yüksekliğinin etkili kullanımını sağlar. Rezidüel taşıma kapasitesine sahip her Jungheinrich forklifti, taşıyıcı araç olarak kullanılabilir.

Raf mekiği ile yarı otomatik depolama

Raf mekiği, aynı palet kanalında sürekli olarak yinelenen depolama ve depodan alma işlemlerinde çok verimli bir şekilde çalışır. Mekik, taşıyıcı aracın çatalına alınır ve palet kanalına yerleştirilir. Mekik burada, taşıyıcı araca bağlı olmadan kendiliğinden depolanan paletlerin altına girer. İlk paletin yerleştirilmesi ve kumanda terminalindeki start tuşuna basılması ile kumanda sistemi, tüm gerekli sürüş ve kaldırma hareketlerini kendiliğinden yapar. Sensörler yüklenen paletlerin pozisyonunu algılar ve çarpışma karşıtı koruma için yeni paletlerin depolanmasını ve depodan alınmasını sağlar. Taşıyıcının sürüşü sırasında forklift operatörü başka bir paleti alıp bir sonraki depolamayı başlatabilir. 

Kullanıcı dostu manüel frekans terminali

Kumanda terminali ve mekik kontrolü, çift yönlü bir frekans bağlantısı üzerinden iletişim kurarlar. Manüel frekans terminali, ergonomik olarak sürücünün görüş alanında monte edilir. Açık şekilde ayarlanmış fonksiyon tuşları ve net bir bilgi ekranı ile işletimin gerçekleştirilmesi kolaydır. Terminal, bir mobil olarak kullanılabilir, alternatif olarak mevcut bir veri frekansı terminalinin dokunmatik ekranı aracılığı ile de kullanılabilir.

Mekik sistemi varyantları esneklik sunar

Mekik sisteminin çeşitli varyantları, aynı raf sistemindeki Euro ya da endüstriyel paletler gibi çeşitli yük taşıyıcılarını işlemeyi mümkün kılmaktadır. Sensörler paletlerin boyutunu otomatik olarak algılar. LiFo (Last-In-First-Out) ve ayrıca FiFo’ya uygun olarak (First-In-First-Out) depolama ve depodan alma da kolayca mümkündür. Bir kanalın tam olarak boşaltılması durumunda raf mekiği, kanalın her paletini otomatik olarak depodan çıkarma tarafına götürür; buradan paletler bir forklift ile alınır ve ürün çıkışına götürülür. Bu fonksiyon tüm paletlerin değil de belirlenen sayıda paletin depodan çıkarılması gerektiğinde de mümkündür. Depolama veya depodan çıkarma işlemleri olmadığında tüm paletler otomatik olarak depodan çıkarma tarafına götürülebilir. Soğuk hava depolarının verimli bir şekilde kullanılabilmesi için daha iyi alan kullanma dereceleri elde etmek özellikle önemlidir. Soğuk hava deposu modelindeki palet mekiği, –30 °C'ye kadar kullanım imkanları sunar. Akü şarj cihazlı ikinci bir akü takımı, kullanılabilirliği önemli ölçüde yükseltir.

Kişi koruması sistemine sahip mekik sistemi

Daha büyük raf sistemlerinde manüel frekans terminalinden 69 adet farklı taşıyıcıya kadar taşıyıcı seçilebilir. Bunun için sürücü, diğer taşıyıcıya ulaşmak için manüel frekans terminalinde sadece tanımlamayı değiştirir. Opsiyonel kişi koruma sistemi bir palet kanalına ya da bir çalışma safha genişliğine erişimi yetkisiz müdahalelere karşı emniyete alır. Raf mekiği taşıyıcısı, durma moduna geldiğinde bir alarm devreye girer. Otomatik olarak algılanan yetkili forkliftler için depolama ve erişim sisteminde bir engelleme söz konusu olmaz.

Başka sorularınız var mı?