0850 822 5864 Servis çağrı merkezi Ücretsiz telefon numarası
İletişim formu
Newsletter
Stage Coko
Plastik tedarikçisindeki süreç optimizasyonu

Yüksek raflı depolarda intralojistik devrimi

Orta ölçekli plastik tedarikçisi Coko, "Ürünlerinizi şekillendiriyoruz" sloganıyla doksan yıldır güvenilir bir tedarikçi olmuştur. Yüksek raflı depo sistemimizi kurma kararı, verimliliğin ve süreç optimizasyonunun artmasına neden oldu.

Optimize edilmiş depolama işlemleri

Bad Salzuflen merkezli plastik tedarikçisi Coko depo süreçlerini daha verimli hale getirmek istiyordu ancak SAP ERP sistemindeki tüm ürünler için sadece bir sevkiyat yeri ve blok depo alanları mevcuttu. Bu sebeple, birbirine ait olan ürünler Coko'da ayrı ayrı depolanmaktaydı. Bu da, sipariş toplayıcılarının ürün aramak için daha fazla zaman harcadıkları anlamına gelmekteydi. Otomatik yüksek raflı depo sistemlerimizden biri, tüm sorunlarına çözüm oldu.

Jens Kastning
Coko-Werk GmbH & Co. KG Lojistik Bölüm Başkanı

"Otomatik dar koridorlu depoya yatırım yaptığımızdan beri, çok daha uygun maliyetli lojistik süreçlerinden yararlanıyoruz."

3,240 palet alnı olan yüksek raf deposu

Bad Salzuflen'deki teknik plastik parça üreticisinin genel merkezinde 3.240 palet alanı olan yüksek raflı bir depo inşa edildi. Kapsamlı ekonomik verimlilik analizinin ardından, otomatik bir dar koridor deposu uygulamaya karar verildi. Jungheinrich olarak sadece raf teknolojisini, üç otomatik ETXa dar koridor istifleyicisini ve kontrolleri tedarik etmedik, aynı zamanda WLAN ve terminalleri de sağladık.

Tek bir kaynaktan intralojistik

Her şey tek bir kaynaktan - bu aile şirketi olarak yönetilen Coko-Werk GmbH & Co KG firmasının da sloganıdır. Firmanın kilit pazarları, alet ve plastik ürünlerin tasarımını içerir, ancak aynı zamanda alet yapımı, enjeksiyon kalıplama ve bileşenlerin montajı, boyama, köpükleme, kaynak ve baskı alanlarını da içerir. Coko'nun uzun yıllardır forkliftlerimizin kalitesinden memnun olması, iki tedarikçi arasında seçim yaparken, bu yeni yüksek raflı depo sistemine ilişkin karar almasını kolaylaştırdı.

Gelişmiş verimlilik

Plastik tedarikçisi, maliyet etkinliği ve genel kullanılabilirliğe dair bir iyileşmenin yanı sıra aynı zamanda düşük enerji tüketimi ile daha az aşınma ve yıpranmanın sağlanmasından da faydalanmaktadır. Bir sistem ve performans analizini takiben, otomatik ortamda kontrolör tabanlı bir WLAN çözümü uygulanmıştır.  Bu radyo veri çözümünün bir avantajı, bağlı erişim noktalarının merkezi yönetiminin hem doğrudan hem de uzaktan mümkün olmasıdır. Foklift terminalleri ile uygulanan SAP-WM arasındaki veri alışverişi, malzeme akış kontrolörü görevi gören konveyör teknolojisini izleyen ve 3.000'den fazla palet pozisyonunu yöneten WCS'imiz aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Başarılı intralojistik devrimi

Bad Salzuflen, Coko-Werk GmbH & Co. KG Lojistik Müdürü Jens Kastning sunulan çözümlerden duyduğu memnuniyeti şöyle ifade etmektedir, "Bu çözümler sayesinde artık FIFO ilkesine göre çalışabileceğiz ve otomobil endüstrisinin ilgili kurallarını yerine getirebileceğiz anlamına gelmektedir. Buna ek olarak ise, hangi malın hangi depo konumunda olduğunu da kolayca bilmekteyiz. Yüksek raflı istifleyicilerin sayısı, yüksek yedeklilik seviyesinden faydalandığımız anlamına gelir, bu da tedarik kapasitesinin artmasına neden olur. Müşterilerimizde iyi bir etki için kullanılabilecek bir avantaj." 

Başka sorularınız var mı?